Firma wolna od tytoniu

Jak pożegnać się z paleniem?

Co powinien zrobić pracodawca, by pracownicy rzucali palenie? Zakazy nie są skuteczne. Ci, którzy chcą zerwać z nałogiem, potrzebują wsparcia – przede wszystkim informacji o mechanizmach uzależnienia i sprawdzonych sposobach na rzucenie papierosów. Eksperci terapii uzależnień opracowali wiele skutecznych rozwiązań.

Przede wszystkim, pracownicy zainteresowani rzuceniem palenia powinni mieć możliwość rozmowy z ekspertem, który oceni siłę uzależnienia, wyjaśni mechanizmy nałogu oraz sposoby radzenia sobie z nimi – w tym także ze skutkami odstawienia papierosów.

Popularnym rozwiązaniem jest terapia indywidualna lub grupowa, na przykład – choć niekoniecznie – w ramach terapii poznawczo-behawioralnej. Uczy ona, jak skutecznie zmieniać swoje zachowanie, a jednocześnie pomaga przezwyciężyć destrukcyjne schematy myślenia.

Wyniki badań wskazują jednak, że najlepsze rezultaty daje połączenie specjalistycznego wsparcia psychologicznego z dostępnymi na rynku środkami farmakologicznymi. Leczenie może polegać na tzw. terapii substytucyjnej, czyli na stopniowym zmniejszaniu dawek tytoniu przyjmowanego w formie gumy do żucia, tabletek lub plastrów, ale także na łagodzeniu objawów odstawienia papierosów.

Warto pamiętać, że skuteczne leczenie farmakologiczne wymaga diagnozy i dobrania formy terapii do indywidualnych uwarunkowań osoby, która chce rzucić palenie, a także do ewentualnych przeciwwskazań.

Pracodawcy, którzy chcą, by ich pracownicy rzucali palenie, powinni więc przede wszystkim zorganizować spotkanie z ekspertami od uzależnień, którzy wyjaśnią mechanizmy nałogu, omówią sprawdzone metody rzucania palenia oraz pomogą dostosować terapię do indywidualnych potrzeb.

Logo Pracodawcy RP Logo Narodowy Program Zdrowia Logo Państwowy Zakład Higieny Logo Ministerstwa Zdrowia