Firma wolna od tytoniu

Palenie w pracy – badania jakich jeszcze nie było

Badania CATI (Computer Assisted Telephone Interview –  wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), przeprowadzone w ramach projektu „Firma wolna od tytoniu” to pierwsze w Polsce badania o takim zasięgu i dotyczące tematyki palenia papierosów w miejscu pracy.

Niemal połowa z 2501 zbadanych przedsiębiorstw to firmy małe – zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Firmy duże, zatrudniające powyżej 250 osób stanowiły prawie 9 proc. badanych firm.

Wyniki ukazują jak firmy i pracownicy postrzegają kwestię palenia w pracy. To zupełnie nowa i niekiedy zaskakująca wiedza. Np. większość pytanych, bo niemal 60 proc. nigdy nie paliła. Ale na pytanie czy zakład pracy powinien dbać o dogodne warunki do palenia dla palących – rozkład opinii tak/nie jest niemal taki sam, oscyluje wokół 45 proc. Natomiast na pytanie, czy firma powinna chronić niepalących przed biernym paleniem aż 80 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, 11,84 proc. „raczej tak”. Taki sam niemal odsetek twierdzi, że nie ma żadnej przesady w tym co mówi się o szkodliwości palenia.

Więcej pytanych uważa też, że umożliwienie swobodnego palenia tytoniu lub e-papierosów wcale nie powoduje lepszego wykonywania obowiązków przez palących. Aż 36,03 proc. pytanych na pytanie czy palący pracownicy przynoszą straty ekonomiczne dla firmy odpowiada „zdecydowanie tak”, a 15,83 proc. – „raczej tak”. Odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło tylko 18,43 proc., „raczej nie” 18,51.

Zdaniem dr Łukasza Balwickiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego badanie świadczy, że pracodawcy zdają sobie sprawę z negatywnych skutków ekonomicznych palenia pracowników. Nie wierzą jednak, że można coś z tym zrobić, wyleczyć pracowników z nałogu.

Prezentację wyników badań znajdą Państwo tutaj.

Logo Pracodawcy RP Logo Narodowy Program Zdrowia Logo Ministerstwa Zdrowia