Firma wolna od tytoniu

Kij czy marchewka? Jak firmy zachęcają do rzucania palenia

Palenie papierosów staje się coraz mniej popularne – także za sprawą pracodawców, który wspierają pracowników w rzucaniu nałogu. Przybywa też firm oferujących pomoc w zerwaniu z paleniem – pisze „Rzeczpospolita”.

Obok kampanii prozdrowotnych, wskazujących na szkodliwość palenia, przybywa badań na temat strat finansowych, jakie firmy ponoszą w efekcie nawyków palaczy. A strat firmy już nie będą tolerować…

Przykładowo: z badań agencja zatrudnienia Work Service wynika, że 24 proc. Polaków codziennie pali w miejscu pracy. Średnio wypalają po 8,7 papierosa, robiąc sobie kilka kilkuminutowych przerw. I choć w tym czasie nie pracują, to pobierają wynagrodzenie. Eksperci Work Service wyliczyli więc, że takie „płacenie” za bezproduktywnie spędzony czas kosztuje pracodawców ok. 30 mln złotych dziennie. W skali roku mamy już około 8 mld zł strat.

– Jeden papieros to tylko kilka minut, ale palacz przez 250 dni pracy w ciągu roku poświęci na palenie łącznie 160 godzin – zwraca uwagę Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. – Dzieląc ten czas na 8-godzinne dni pracy, jest to 20 dni! Czyli de facto drugi urlop – alarmuje.

Wyliczenia strat sprawiły, że Pracodawcy RP ruszyli we wrześniu z kampanią „Firma wolna od tytoniu” (w ramach programu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego). – Palący pracownik jest mniej wydajny, bo przerywa pracę. Jest też bardziej podatny na choroby i absencje – podkreśla Malinowski. Chodzi o to, że palenie pod chmurką praktykuje się także jesienią i zimą, co sprawia, że nałogowcy są bardziej narażeni np. na przeziębienia.

Kampania „Firma wolna od tytoniu” ma się stać punktem zwrotnym w traktowaniu problemu palenia w pracy. – Nie chcemy stygmatyzować palaczy – zastrzega Andrzej Malinowski. – Kładziemy nacisk na koszty palenia dla firm po to, by przekonać pracodawców do wspierania pracowników w rzucaniu palenia. To wsparcie może przyjmować różne formy – wyjaśnia.

Artykuł jest dostępny tutaj.

Logo Pracodawcy RP Logo Narodowy Program Zdrowia Logo Ministerstwa Zdrowia