Firma wolna od tytoniu

Jak pożegnać się z paleniem?

Co powinien zrobić pracodawca, by pracownicy rzucali palenie? Zakazy nie są skuteczne. Ci, którzy chcą zerwać z nałogiem, potrzebują wsparcia – przede wszystkim informacji o mechanizmach uzależnienia i sprawdzonych sposobach na rzucenie papierosów. Eksperci terapii uzależnień opracowali wiele skutecznych rozwiązań.

Przede wszystkim, pracownicy zainteresowani rzuceniem palenia powinni mieć możliwość rozmowy z ekspertem, który oceni siłę uzależnienia, wyjaśni mechanizmy nałogu oraz sposoby radzenia sobie z nimi – w tym także ze skutkami odstawienia papierosów.

Popularnym rozwiązaniem jest terapia indywidualna lub grupowa, na przykład – choć niekoniecznie – w ramach terapii poznawczo-behawioralnej. Uczy ona, jak skutecznie zmieniać swoje zachowanie, a jednocześnie pomaga przezwyciężyć destrukcyjne schematy myślenia.

Wyniki badań wskazują jednak, że najlepsze rezultaty daje połączenie specjalistycznego wsparcia psychologicznego z dostępnymi na rynku środkami farmakologicznymi. Leczenie może polegać na tzw. terapii substytucyjnej, czyli na stopniowym zmniejszaniu dawek tytoniu przyjmowanego w formie gumy do żucia, tabletek lub plastrów, ale także na łagodzeniu objawów odstawienia papierosów.

Warto pamiętać, że skuteczne leczenie farmakologiczne wymaga diagnozy i dobrania formy terapii do indywidualnych uwarunkowań osoby, która chce rzucić palenie, a także do ewentualnych przeciwwskazań.

Pracodawcy, którzy chcą, by ich pracownicy rzucali palenie, powinni więc przede wszystkim zorganizować spotkanie z ekspertami od uzależnień, którzy wyjaśnią mechanizmy nałogu, omówią sprawdzone metody rzucania palenia oraz pomogą dostosować terapię do indywidualnych potrzeb.

Logo Pracodawcy RP Logo Narodowy Program Zdrowia Logo Ministerstwa Zdrowia