Firma wolna od tytoniu

Finał konkursu „Firma wolna od tytoniu”

Finał konkursu „Firma wolna od tytoniu”

W środę 5 grudnia poznamy zwycięzców konkursu „Firma wolna od tytoniu”. Gala wręczenia nagród kończy program zorganizowany przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Program miał na celu zmierzenie się z problemem palenia tytoniu przez pracowników w trakcie pracy. Podkreślenie elementu ekonomicznego – strat ponoszonych przez firmy, świadomości wpływu palenia na wizerunek przedsiębiorstwa  – oprócz spraw zdrowotnych jest absolutną nowością w podejściu do zjawiska palenia w pracy.

W konkursie „Firma wolna od tytoniu” startowały firmy, które z problemem palenia w trakcie pracy już walczą – i w tej walce odniosły sukcesy. W środę 5 grudnia zostaną przyznane nagrody w trzech kategoriach:

  1. Najlepsze praktyki w przedsiębiorstwie, firmie, zakładzie pracy.
  2. Najbardziej aktywna firma.
  3. Najbardziej skuteczne przedsiębiorstwo.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu odbędzie się konferencja podsumowująca program i jego rezultaty. Od dawna znana jest szkodliwość palenia – z raportu WHO (2009 r.) wynika, że z powodu używania wyrobów tytoniowych palacze w średnim wieku tracą przeciętnie prawie 22 lata życia, a osoby w wieku 70 lat i więcej średnio osiem lat. Nierozwiązanym problemem wciąż pozostaje jednak narażenie na dym tytoniowy w miejscach pracy, z czym zetknęła się większość dorosłych osób w Polsce. Dotyczy to zarówno osób palących, jak i tzw. biernych palaczy, którzy zmuszeni są do wdychania toksycznych substancji zawartych w dymie tytoniowym z otoczenia. Pracownik, który w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pięć razy wychodzi na 10-minutowe przerwy „na papierosa” pracuje o około 24 dni w roku mniej niż̇ pozostali. Przebywanie wśród palaczy wpływa też na efektywność osób niepalących, które są narażone na gorsze samopoczucie i długotrwałe, negatywne konsekwencje zdrowotne.

Logo Pracodawcy RP Logo Narodowy Program Zdrowia Logo Ministerstwa Zdrowia