Firma wolna od tytoniu

Nagrody „Firma wolna od tytoniu” przyznane

Johnson&Johnson, Promotech oraz Grupa Badawcza DSC – to zwycięzcy konkursu „Firma wolna od tytoniu” zorganizowanego przez Pracodawców RP oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Gala przyznania nagród odbyła się 5 grudnia 2018 r. 

Program „Firma wolna od tytoniu” był pod wieloma względami przedsięwzięciem nowatorskim. Po raz pierwszy w naszym kraju na kwestię palenia w miejscu pracy spojrzano z ekonomicznego puntu widzenia. Po raz pierwszy dokonano badań na tak szeroką skalę. Rozpoczęto gromadzenie informacji oraz analizę skuteczności działań, jakie pracodawcy mogą przedsięwziąć – powiedział w trakcie konferencji podsumowującej program „Firma wolna od tytoniu” Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

W czasie całego projektu zorganizowano cykl konferencji w całej Polsce poświęconych zagadnieniu palenia w pracy. Dla firm przygotowano pakiety informacji o sposobach eliminowania zjawiska palenia w pracy, a dla wybranych przedsiębiorstw i ich kadry zarządzającej przeprowadzono warsztaty.

–  Aż 9 mln Polaków na co dzień pali papierosy. Musimy przeprowadzać różnego rodzaju interwencje i wychodzić z różnego rodzaju inicjatywami. Bardzo się cieszę, że w takich inicjatywach uczestniczą pracodawcy – podkreślił Wiceminister Zdrowia Zbigniew Król.

W konkursie „Firma wolna od tytoniu” wystartowały firmy, które z problemem palenia w trakcie pracy już walczą – i w tej walce odniosły sukcesy. W środę 5 grudnia wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach:

„Najlepsze praktyki” – nagrodę zdobyła Grupa Badawcza DSC Sp. z o.o., która Wprowadzając KOSZYK ZDROWIA DSC stworzyła mechanizm zachęt do rzucenia palenia.

„Najbardziej aktywne przedsiębiorstwo, firma, zakład pracy” – nagrodę zdobyła firma Johnson&Johnson, która zorganizowała badania profilaktyczne pracowników. W ich trakcie pracownicy są informowani o szkodliwości palenia. Firma promuje też zdrowy tryb życia oraz wspomaga pracowników chcących rzucić palenie.

„Najbardziej skuteczne przedsiębiorstwo, firma, zakład pracy” – nagrodę zdobył Promotech Sp.z.o.o., który już od 28 lat wypłaca miesięczny dodatek dla osób niepalących.

 

 

Jakie powinny być dalsze kroki? Połączenie płaszczyzny ekonomicznej i zdrowotnej to z pewnością strzał w dziesiątkę. Udział Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dał odpowiednią i niezbędną bazę zdrowotną. Dziękuję za wspólną pracę” – powiedział Prezydent Malinowski. Zaznaczył jednak, że zakończenie projektu „Firma wolna od tytoniu” nie oznacza rozwiązania problemu palenia w pracy.

Z raportu WHO (2009 r.) wynika, że z powodu używania wyrobów tytoniowych palacze w średnim wieku tracą przeciętnie prawie 22 lata życia, a osoby w wieku 70 lat i więcej średnio osiem lat. Nierozwiązanym problemem wciąż pozostaje jednak narażenie na dym tytoniowy w miejscach pracy, z czym zetknęła się większość dorosłych osób w Polsce. Dotyczy to zarówno osób palących, jak i tzw. biernych palaczy, którzy zmuszeni są do wdychania toksycznych substancji zawartych w dymie tytoniowym z otoczenia. Pracownik, który w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pięć razy wychodzi na 10-minutowe przerwy „na papierosa” pracuje o około 24 dni w roku mniej niż̇ pozostali. Przebywanie wśród palaczy wpływa też na efektywność osób niepalących, które są narażone na gorsze samopoczucie i długotrwałe, negatywne konsekwencje zdrowotne.

Projekt wykazał, że sposobów na poprawę jest dużo. Są interesujące półśrodki jak elektroniczne urządzenia zastępujące klasyczne palenie tytoniu. Według ekspertów to metoda dla najbardziej zatwardziałych palaczy. Są równocześnie nowoczesne terapie dla pragnących zerwać całkowicie z nałogiem. Słowem – dla każdego coś się znajdzie, trzeba tylko zacząć chcieć. Tym trzeba się zająć w następnych latach  – zakończył Andrzej Malinowski.

Logo Pracodawcy RP Logo Narodowy Program Zdrowia Logo Ministerstwa Zdrowia